BURADASINIZ

Korkulu Rüyam: Tuvalet Alışkanlığı

Korkulu Rüyam: Tuvalet Alışkanlığı

Hamile kadının işi endişelenmektir. Sonra anne olursunuz endişelenmeye devam edersiniz.

Ben sanırım anne olduğumu öğrendikten sonra şöyle oturup neler olacak diye düşünürken bir iki konu beni diğerlerine nazaran daha çok endişelendirmişti.
İlki ve en önemlisi tabi ki ülkemizdeki eğitim sistemi, nerede okuyacak, nasıl olacak konusu idi. Ama bu konuyu askıya aldım ve o günden beri çok düşünmemeye çalışıyorum, çünkü düşüncesi bile beni çok korkutuyor.

Diğer konular ise hep gözümde büyüyen tuvalet eğitimi ve iki yaş sendromu idi. İki yaş sendromu ile ilgili internette okuduğum bilgiler, etrafımda duyduğum örnekler beni felaket korkutmuştu. Ama sonra çocuk gelişimi ile ilgili okuduğum kitaplarda şunu öğrendim. Bu sendromu her sağlıklı çocuk yaşar ve doğal olan da budur. İşte bu beni çok rahatlatmıştı, sonra bekledim ve gördüm, görmeye devam ediyorum.

Derin çok zor bir çocuk olmadı şimdiye kadar, sakinliğini hep korudu. Anne ve baba sakin ise doğal olarak çocuk da sakindir. Çok da abartılı kaprisleri olmuyor valla yalan yok. Sonuçta her büyüyen çocuk gibi, benliğini kazanıyor ve bu doğrultuda talepleri artıyor, buna göre reaksiyon gösteriyor. Korktuğum gibi olmadı, zaten burada önemli olan, anne ve babanın bu büyüme seanslarını nasıl yönettiğidir… Şu ana kadar sakinliğimizi koruduk, Derin’de en azından şimdilik büyürken çok zorlamıyor 🙂

Gelelim diğer konu, tuvalet eğitimi. Çocuğa tuvalet alışkanlığı kazandırmak yani. Ben bunun bir eğitim gibi olmasından yana değilim, sanırım biraz da o yüzden panik oluyorum. Bir çok uzman da bırakın kendisi hazır hissettiği zaman başlar, eğitime gerek yok diyor. Ama ya Derin hiç hazır hissetmezse? Ne kadar bekleyeceğim? Hazır hissetmesi için neler yapmak lazım? Direk klozete mi alıştırmak yoksa lazımlık almak mı lazım. Amanın ev dışında, dışarıda ne yapacağız? Konu ile ilgili bir çok kitap okudum, hala çok net bir şekilde rahatlamış değilim. Sanırım biraz da ben durumu zorlaştırıyorum. Evet rahat olmam lazım biliyorum.

Bundan bir kaç ay önce, Derin klozete oturup kaka yapmak istediğini söyledi. Süper dedim, çok sevindim. Hemen daha önce aldığım hazır ettiğim klozet aparatını çıkardım. Ayaklarının altına küçük taburesini koydum. Derin oturdu, yüzündeki ifade çok tatlı idi. “Derin büyüdü, artık buraya oturabilir” dedi. Ben de söylediğini tasdikledim. Ben yanında iken yapamadı, ben çıkıyorum peki dedim. Çıktım ve Derin kakasını yaptı. Çok mutluydu, hele ben. Hah ilk deneme çok iyi, bakalım devam edecek mi derken ikinci gün Derin oraya oturmak istemedi. Korktu, düşeceğini sandı. Ve hala oturmayı istemiyor. Direk klozete alışmasından yana idim ama sanırım lazımlık alacağım. Geçen akşam neler yapsam acaba diye düşünürken daha önce aldığım, okuduğum kitapları tekrar karıştırmaya başladım. Hani okursunuz ama bazen unutursunuz ve tam da ihtiyacınız olduğu zaman tekrar karıştırdığınız da öyle bir bilgi alırsınız ki, çok sihirlidir. Elime kitaplığımdan Aletha Solter’in Biliçli Bebek kitabını aldım, içindekiler bölümünden bakıp hemen tuvalet eğitim ile ilgili sayfayı açtım, okudum. Ne kadar da güzel anlatmış, nasıl hatırlayamadım ben… Hemen size aktarıyorum;

Tuvalet eğitimine en iyi yaklaşım, çocuğunuza uygun bir lazımlık almak, aldığınız lazımlığını ona tanıtmak ve sonra onun harekete geçmesin beklemektir. Çocuklar, doğal taklitçiler oldukları için sizi tuvalete giderken izlemesi oldukça yararlı olur. Çocuğunuza külot giyen ve çiş yapan bir bebek verip lazımlıkla oynamaya da başlatabilirsiniz. Tuvalet eğitimine hazır hazır olan çocuklar muhtemelen bu oyuna bayılacaktır. Bu sıralarda çocuğunuz lazımlığa oturmaya çalışabilir. Hiç ilgilenmemiş olsa bile, bir iki tane külot verip giymek istemediğini sorabilirsiniz. Çocuğunuza külotu temiz ve kuru kalırsa rahat edeceğini, bunun için çiş ya da kaka yaparken külotunu indirmesi gerektiğini anlatabilirsiniz.
Çocuğunuz, külot giymenin gereklerini anladıktan sonra ona her gün külot mu yoksa bez mi istediğini sorabilirsiniz. Bazı günler kendine güveni daha az olduğu ya da kafası başka şeyler ile meşgul olduğu için bez bağlamayı tercih edebilir. Bu nedenle onu bez bağlamaması için zorlamayın.

Evet aslında olay bu kadar basitti. Zaten Derin şu an küçük taburesini oyun içinde klozet yapıp, bebeklerini oturtuyor. İşin oyun kısmı tamam, bakalım diğer bölüm ne zaman başlayacak, tabi ki ben ona bir lazımlık ve külot alınca. Ve bu alışveriş işini hemen bu hafta halledeceğim, gelişmelerden haberdar ederim sizi. Hoşçakalın…


  1. Ayşecan Sözcü

    2 Nisan

    Geçekten sizin de dediğiniz gibi çocuğun tuvalet alışkanlığı çok ama çok zor. Ben de çok zorlandım takii karşı komşumun bir gün bana Fresh’n Soft ıslak tuvalet kağıdını tavsiye edene kadar. Hem ambalajı hem de kokusu çok güzel. Bence böyle zor bir süreçte bütün annler bu ürünü kullanmalı. 🙂