Doğum izni 6 ay olacak mı?

Geçen hafta çalıştığım bir hamilem ile konuşurken; doğum izni ile ilgili yeni yasanın meclise sunulduğunu ve dört gözle güzel haberi beklediğini iletmişti. Sonra bir kaç araştırma yaptım ve evet böyle bir konu var, fakat ne aşamada merak ettim.  Yasa olarak sunuldu mu, yasa nerede, gerçekten böylesi güzel bir olay gerçekleşecek mi diye düşünüp araştırırken aklıma bu konuyu tanıdık bir muhabire sormak geldi. Ailemizin yeni taze gelini, gazeteci, muhabir, TV Spikeri olan İmge Yücetürk Kaşıgür. İmge ile birkaç gündür yazışıyorum, elime net bilgi gelmeden sizinle paylaşmak istemedim. Ama aldığım haberler pek de sevimli değil yani henüz sonuç odaklı bir çalışma yokmuş ortada. İşte İmge’ nin paylaştığı detaylar:

Yasa henüz meclise sunulmamış. Taslak aşamasında, Sağlık Bakanlığı tarafından konuşuluyor. Sanırım basına yansıdığı için dikkat çekti. Devlet bu kadar büyük bir zaman diliminiz yani farkı karşılama taraftarı ama işverenler yasaya karşı. O kadar süre çalışanının izinde olmasını istemiyor. Ama karşılıklı görüş alışverişleri devam ediyormuş, bakalım kim galip gelecek?

Çalışma şu an aşağıdakileri kapsıyor:

8 Haftalık ücretli izninin 6 aya çıkarılması
Süt izninin ikinci altı aylık dönemde günde 2 saate çıkarılması
Çalışan annelere kreş yardımı yapılması
Var olan çocuk yardımının arttırılması
Annenin aileye uyum sağlaması için evden çalışmasının önerilmesi
Anne dostu hastane programının yaygınlaştırılarak mahremiyet beklentilerinin karşılanması
Hijyen ve konfor standartlarının yükseltilmesi (umarım devlet hastanelerinde narkoz kullanımı konusunda dikkatlerini çekmiştir)

Burada karşılıklı görüş konuşmalarında üzerinde durulması gereken konu annenin bu kadar süre işten uzak olması değil de bebeğin annesine, anne sütüne minimum 6 ay ihtiyaç olduğu. Hepimiz umuyoruz ki doğum izni 6 aya çıkartılır. Bu konuda çok konuşacak şey var ancak ben biraz susmayı ve beklemeyi tercih ediyorum. Hele bir yasa çıksın, bizi şaşırtsınlar, o zaman konuşuruz.

Annelerin dualarının kabul olması tek duam. İmge’ ye de buradan ayrıca teşekkür ederim.


BU GÖNDERİ İÇİN YORUMLAR KAPALIDIR