Doğumun Hormonları

Doğum sırasında ve sonrasında dört ana hormonal sistem aktiftir. Bu sistemler tüm memelilere özgüdür. Bu mükemmel hormonal düzenleme, en elverişli bir şekilde, güvenliği hem anne hem bebek için artırarak doğuma karışılmadığında ortaya çıkar Bu hormonlar;

Sevgi Hormonu  Oksitosin
Zevk Hormonu   Endorfin
Heyecan Hormonu  Adrenalin v Nor-adrenalin
Annelik Hormonu  Prolaktin

Oksitosin en iyi bilinen hormondur, sevgi, sakinlik hormonu. Oksitosin seviyeleri hamilelik sırasında artar. Bu artış annenin sakin, gevşemiş ve uykuya yatkın olmasına yardımcı olur. Oksitosin doğumda ritmik kasılmaları sağlar. Bebek de doğum sırasında oksitosin üretir ve hatta belki doğumu da başlatır. Böylece hem anne hem bebek coşkulu hormonlar kokteyli içinde yıkanır. İyi düzeyde oksitosin seviyeleri iyi rahim kasılmalarını sağlayarak yine doğum sonrası kanamaya karşı da korur. Emzirmede de sütün aşağıya inmesi refleksine yardımcı olur.

Endorfin; kadınlar tarih boyunca ilaç kullanmadan doğum sancılarını nasıl atlatabilmişler? İşte endorfin sizin doğal ağrı kesicinizdir. Oksitosin yükselir, doğum dalgaları artar, beyin bu dalgaları daha kolay karşılamak için endorfin salgılar. Ancak bu hormonun salgılanması için ortamın uygun olması gerekir. Doğumda mahremiyet işte bu yüzden önemlidir. Endorfin sizi Doğumistan’a götürür.

Adrenalin ve nor-adrenalin; dövüş ya da kaç hormonu olarak bilinir. Stres, korku, açlık soğuk, heyecan gibi durumlarda böbrek üstü bezinden salgılanır. Yüksek adrenalin kasılmaları etkisizleştirir ve doğumu uzatır. Ayrıca bebeğin kalp atışlarını da etkileyebilir.

Prolaktin annelik hormonu olarak bilinir. Süt üretimi ve emzirme için en temel hormondur. Annenin yeni doğan bebeği için tetikte ve koruyucu olmasını sağlar.

Özetle; korkma, mutlu ol çünkü bebeğine kavuşuyorsun,  bedenine ve kendine güven, sakin ol. Doğal ağrı kesici yöntemlerini kullan 🙂

Kaynak
Janet Balaskas Aktif Doğum http://www.activebirthcentre.com/
Pam England İçgüdüsel Doğum


İLGİLİ YAZILAR

BU GÖNDERİ İÇİN YORUMLAR KAPALIDIR