Hamilelikte şiş ayak bilekleri

Her hamilenin temel şikayetlerinden biridir sanırım şiş ayaklar.

Ben yaz hamilesi idim, özellikle denk getirmedim ama kış hamilesi olmak bana göre daha zor sanki. Hava zaten soğuk, hoş hamile iken sıcaklığı daha farklı hissediyoruz ama öyle bir iki beden büyük montla, kabanla geçirmek istemezdim hamileliği.  Hep çizmeye nasıl ayakları sığdırıyorlar diye düşünmüşümdür.

Yaz hamilesi olmanın avantajları olduğu gibi dezavantajları da var elbette. Benim hamile olduğum yaz, İstanbul’un son yıllarda en sıcak olduğu zamanlardan biri idi, ben bir de üstüne bu sıcak havada ev taşımış, yerleştirmiştim. Neyse gelelim konumuza; yazın bir dönem ayaklarım kocaman oldu, şişti ve bir gün iş çıkışı acilen gidip kendime iki numara büyük terlik almak zorunda kalmıştım.  Allahtan ayak şişlerimin oluştuğu dönem ile beslenme uzmanı ile görüşmeye karar vermem aynı döneme denk geldi. Aslında ayaklarımın sıcaktan yada tükettiğim tuz miktarından şişmediğini sadece günde içtiğim 1 şişe sodadan şiştiğini öğrendim. Ta ki ben sodayı bıraktım, beslenme uzmanının verdiği listeye göre yemek yemeye başladım ve sonra ayaklarım fosss diye eski halini aldı.  Tabi son derece mutlu olmuştum, aldığım terliği de anneanneme verdim, pek de şıktı 🙂

Ayaklarımız sadece sıcaktan yada beslenme şeklimizden değil de, yorgunluktan ve sürekli ayakta durmaktan da şişebilir.

Ağrıyan bacaklar, şiş ayaklar ve bilekler, daha iyi bir dolaşım sağlamak için şunları yapabilirsiniz:

Yürüyün, sabit durmayın. (Ayrıca hamileliğiniz boyunca yürüyüş yapmak, yüzmek çok faydalıdır)

Otururken ayaklarınızı bileklerinizden çevirin. Çok sık bacak bacak üstüne atmayın.

Dinlenirken yan yatın ve ayaklarınızı kaldırın.

Ayaklarınızı günaşırı bir saat boyunca suyun içine koyun, dinlendirin. Hatta suyun içine azıcık lavanta yağı da damlatırsanız iyice rahatlamanızı sağlar.

 


  1. Falname

    5 Aralık

    Hepsi güzel, hoş da ben bacak bacak üstüne atmadan oturamam. Ama sanırım zaten kocaman bir göbekle zor o iş biraz :))))