BURADASINIZ

Derin, düzen ve takıntılı olmak

Derin, düzen ve takıntılı olmak

Boşuna ebeveynler için “çocuklar sizin aynanızdır” dememişler…

Ben bazı konularda titiz ve düzenliyimdir. Hoş çocuktan önceki hayatımda evimdeki o düzenli halimden pek eser kalmadı ama olmazsa olmazlarım vardır. Tabi bu durumda bütün gün yanımda olan kızım Derin’de maalesef benim gibi takıntılı, düzenli ve titiz bir insan haline geliyor. Hadi titiz ve düzenli olmak belki çok kötü değil ama takıntılı olmak, bilemiyorum? Benden gördüğü şeyleri aynen uyguluyor. Hatırlıyorum, Derin katı gıdaya geçtiği dönemlerde mama sandalyesinde yemek yerken; masasına bir damla yemek damlasa ben hemen ıslak mendil veya kağıt havlu ile silerdim. Şimdi Derin’in mama sandalyesine kaza ile yemek damlasın hemen sil diye tutturuyor, ya da kendi siliyor.
Hele bu akşam gene ne oldu? Derin günde en az 3 bardak süt içer, sabah kahvaltıda, öğlen uykusundan ve akşam uykusundan önce. Sütünün cam bardakta pipetle içiyor genelde. IKEA’dan aldığım renkli pipetleri kullanıyoruz. Dönem dönem renk takıntısı değişiyor, bir dönem sadece mor istedi şimdi de yeşil pipete takmış durumda. Ben de nasıl oluyor ise bu takıklığını bazen unutuyorum. Bu akşam siyah pipet koymuşum. Aman efendim görür görmez, “haydaaa” dedi, yeşil istiyormuş, siyah değil. Bu takındı değil de ne şimdi? Peki kızım yeşil olsun demekten başka çare yok. Daha bunun gibi takıntılar saymakla bitmez. Mesela ben sokakta, orda burda tanımadığımız insanların Derin’e dokunmasından, yok yanağını okşamasından bebekliğinden beri nefret ederim ve dokunanları da kibarca uyarırım. Sanırım ve maalesef (aslında yeri geldiğinde iyi de olmuş), Derin’de tanımadığı insanların ona dokunmasından hiç hoşlanmıyor. Ama işin kötüsü bu aralar geçti ama bir dönem tanımadığı insanlar, Derin’e “ay ne güzelsin” bile deseler, Derin korkuyordu. Bu da maalesef takıtılı anne mirası. Hoş 2 yaştan itibaren çeşitli korkular ortaya çıkıyor ve zamanla geçiyor ama gene de anne takıntısı kapmış durumda.

Bazen bazı konularda onun için esnek olmaya çalışıyorum ama bazen de engel olamıyorum. Sanırım düzenli hali biraz da hem benden hem de rahmetli dedesinden ona genetik olarak geçmiş, istese de düzensiz olamaz 🙂


BU GÖNDERİ İÇİN YORUMLAR KAPALIDIR