BURADASINIZ

Hamilelikte mide bulantılarını azaltmak için neler...

Hamilelikte mide bulantılarını azaltmak için neler yapabiliriz?

Hamileliğin genelde ilk üç ayında görülen mide bulantısı ve kusma bazen sabah hastalığı olarak da adlandırılır. (bazı gebelerde sabahla sınırlı olmayabilir) Mide bulantılarınızı en aza indirmek için yapmanız gerekenler:

Öncelikle beslenme alışkanlıklarınızı değiştirin ve iyi beslenin. Ana öğünlerin yanında ara öğünleri kesinlikle atlamayın. Öğünlerinize özellikle protein içerikli yiyecekler ekleyin.

Midenizin boş kalmasını engelleyin. Midenizin kazındığını hissettiğiniz anda tost, ekmek, grisini (kepekli) yiyebilirsiniz.

Gece yatarken yatağınızın baş ucuna muhakkak grissini, kraker tarzında yiyecek koyun ki, sabah mide bulantısı ile uyandığınızda hemen atıştırabilme şansınız olur.

Doktorunuza danışarak B6 vitamini takviyesi alabilirsiniz. B6 vitamini tüketmenin en kolay yolu tavuk, balık, yumurta, yulaf, soya fasulyesi, bulgur ve baklagil yemektir.

Zencefilin de bulantıyı azaltma etkisi var, eğer seviyorsanız yemeklerinize katabilirsiniz yada zencefilli çay içebilirsiniz.

Midenizi bulandıran yemek ve kokulardan bir süre uzak durun, zaten isteseniz de yaklaşamayacaksınız.

Ayrıca kusmalardan dolayı yaşanacak olan sıvı kaybı için bol bol sıvı tüketin.

Adı bulantıyı önleyici bileklik olarak geçen Sea-Band bileklerinden edinebilirsiniz. Faydası olduğunu duydum. Tekne ve denizcilik malzemeleri satan mağazalarda bulabilirsiniz. Ayrıca e-bebek’te satılıyor.

Ben hamileliğim de mide bulantısı yaşamadığım için kendimi şanslı sayıyorum. Size de bulantısız bir hamilelik dilerim.


BU GÖNDERİ İÇİN YORUMLAR KAPALIDIR