BURADASINIZ

1-7 Ağustos Dünya Emzirme Haftası Kutlu Olsun!.....

1-7 Ağustos Dünya Emzirme Haftası Kutlu Olsun!..


“Yeni doğmuş bebeğin sadece üç isteği vardır. Birincisi annesinin kollarındaki sıcaklık; memelerindeki besin ve varlığını bilmedeki güven. Emzirme bu üçünü de karşılar.” Dr. Grantly Dick-Read, Childbirth Without Fear

Emzirmek bence dünyanın en güzel şeylerinden bir tanesi. Emzirmeyi nasıl da özlediğimi buradan itiraf etmek istiyorum. Ben Derin’i on üç ay emzirdim ve kendi isteğimle bıraktım. Çünkü Derin’in uykusu çok bozulmaya başlamıştı. Emmeyi bir uykuya dalma ritüeli haline getirdiği için bir yaşında iken bile yeni doğan bebek gibi her iki saatte bir uyanıp, uykuya dalmak için emmeyi istiyordu. Aslında önce sekiz aylıkken, beslenmesini etkilemeye başlamıştı. Doktorumuz o zaman bırakmamı önermişti ama benim gönlüm razı olmadı. Fakat sonraları Derin iki saatte bir uyanmaya başladığında, oturdum bir düşündüm. Sonuçta kesintisiz uyku da sağlığı ve büyümesi için önemli bir faktör. Ya emzirmemek, ya da deliksiz uyku tercihi yapmam gerekiyordu. Ben tercihimi emzirmeyi bırakmaktan yana kullandım. Üzgündüm ama sonuçta on üç ay emzirdim. Hiç pişman olmadım ama emzirmeyi özlüyorum. Hatta tamamen bıraktığımda Derin’den daha fazla bunalıma girdim diyebilirim.  Aslında çoğu anne emzirmeyi bırakınca o kurulan güçlü  “anne ve bebek” bağının kopacağı konusunda endişe yaşıyor, ama inanın o kurulan bağ öyle kolay kolay kopmuyor. Sakın bu konuda endişelenmeyin.

Emzirmek, sadece bebeğinizin beslenme biçimi olmaktan çok daha fazlasıdır. Annelik deneyimimize başlamak için doğal tasarlanma biçimidir. Bütün hayatı boyunca çocuğunuz için yapabileceğiniz, onu hem duygusal hem de fiziksel açıdan emzirme kadar derinden etkileyecek neredeyse başka bir şey yoktur. Sütünüz bebeğinizin ihtiyaç duyduğu her türlü vitamin, mineral ve diğer besin elementlerini içermektedir.

Emzirmek biz anneler için de çok faydalıdır. Bebeğiniz ile aranızdaki duygusal bağın gücü tabi ki tartışılmaz. Bunun yanı sıra; pek çok kadının kolay kilo vermesine yardımcı olur. Mesela ben çok hızlı kilo verdim, emzirirken inanılmaz kalori harcıyorsunuz. Ben emzirmeye başlarken sağıma ve soluma yarım litrelik su şişeleri koyardım. Hem emzirir, hem su içerdim. Araştırmalara göre, emzirme meme, rahim ve rahim ağzı kanserlerine karşı bir korumadır. Ayrıca her emzirişinizde, bedeniniz prolaktin ve oksitosin hormonu salgılar. Bu hormonlar sadece bebeğinizin ile aranızdaki bağı teşvik etmekle kalmaz, doğumun getirdiği duygusal ve fiziksel stresi de atlatmanıza yardımcı olur. İşte ben bu aralar bu yüzden çok özlüyorum emzirmeyi. Sanırım bedenimin bu hormonları salgılamasına ihtiyacım var.

Emzirmenin faydaları burada saymakla bitmez. Öncelikle bebeğiniz sonra sizin için kesinlikle çok faydalı bir olay. Henüz anne adayıysanız veya yeni anneyseniz bu konuda sizi doğru yönlendirecek kitaplar okumanızı tavsiye ederim. Bu konu ile ilgili pek çok kaynak var, kitap-web sitesi-video vs. araştırmanız ve okumanız yeterli. Benim size tavsiye edebileceğim en önemli kaynak : Gün Yayıncılık’ın La Leche League International – Emzirme Sanatı isimli kitabıdır.

Sevgiyle kalın, bu vesile ile Dünya Emzirme Haftanız bir kez daha kutlu olsun.


BU GÖNDERİ İÇİN YORUMLAR KAPALIDIR