BURADASINIZ

Doğumda ilaç dışı ağrı kesici yöntemler

Doğumda ilaç dışı ağrı kesici yöntemler

Ağrıya verdiğiniz tepkinin altı sınırını anlamak için bir kap dolusu buz küpü hazırlayın, evet doğru okudunuz. Bir kap dolusu buz küpü. İster siz, ister eşinizden altmış saniyelik bir kasılma süresi tutarken buz parçalarını avucunuzda tutun. Buzun verdiği soğuk, yakıcı, ağrı verici duyguya odaklanın ve bir dakikanın ne kadar uzun sürdüğünü fark edin. Zaman dolduğunda buzu tekrar kabın içine koyun ve neler fark ettiğinizi düşünün, eşiniz ile konuşun. Acının alt sınırını anlayıp bir puan verin.  Özellikle zihninizin nasıl bu durumdan kurtulmak için çaba sarf ettiğine dikkat edin.

Nefes Farkındalığı

Doğum sırasında hissedilen kasılmaların çoğu bir dakika kadar sürer, ancak sancı çektiğiniz bu süre size daha uzun gelebilir. Bu nedenle her defasında tek bir kasılmayı dikkate almanız gerekir. Yani her defasında bir nefes almak.

Elinize tekrar buz küpü alın, ve avucunuzda bir dakika süreyle tutun. Bütün farkındalığınızı nefes alış verişinize odaklayın; nefes verişinizin tam olarak ne zaman başladığına…. ve sona erdiğine dikkat edin. Bütün merakınızı nefes alıp verirken buzu hissedişinizin nasıl değiştiğine dikkat edin. Zihninizin dağıldığını hissederseniz, buzun verdiği duyguya odaklanın ve bundan kurtulmanın bir yolunu arayın.. bir sonraki nefes alışınızda bütün dikkatinizi yine nefes farkındalığına yöneltin. Zamanının dolduğunda ilk yaptığınız egzersiz ile şimdiki arasındaki farkı düşünün, eşinize anlatın. Acının alt sınırını anlayıp bir puan verin.

Hatta bir sonraki çalışma için nefesinizi izlerken hayal gücünüzü katın; yavaşça açılan bir çiçek hayal edin, dalgaların aşağı yukarı hareket edişini hayal edin.  Zamanınız doldu, nefes farkındalığı egzersizine hayalleri eklemek, hissiyatınızın yoğunluğunu nasıl değiştirdi?

Nefes Farkındalığı çok basit ama etkili bir egzersizdir. Ustalaşmak için bu tekniği sık sık uygulamak gerekmektedir. Nefes alış verişinize odaklandığınız sürece buzun verdiği acıyı daha az hissedir olacaksınız.

Bol egzersizli günler dilerim.

Kaynak Pam England /İçgüdüsel Doğum


BU GÖNDERİ İÇİN YORUMLAR KAPALIDIR