Hamilelikte su içmek

Sıvı alımı, başından sonuna kadar hamileliğin her döneminde büyük önem taşımaktadır. Yeterli sıvı alımı, anne adayının kendini enerjik hissetmesinin yanı sıra ortaya çıkabilecek bir çok problemi de çözmektedir.

Bebeğiniz yaklaşık 1 litre amnyotik sıvı içinde olur ve bu sıvı her üç saatte bir yenilenir. Yetersiz su alımında bu sıvının miktarı azalabilmektedir. Ayrıca yetersiz sıvı tüketimi kabızlık veya idrar yolu enfeksiyonlarına da neden olmaktadir.  Yeterli sıvı alımı dışkının yumuşamasını sağlayarak kabızlığı ve dolayısıyla hemoroid oluşumunu engeller. Öte yandan su tutulumu ve şişlikler de çoğu zaman rahatsızlık verici durumlardır. Bu yakınmaları en aza indirmenin yolu yeterli miktarda su içmekten geçer. Sanılanın aksine fazla su içilmesi su tutulumuna neden olmaz. Bu arada kendi hamileliğimden bir tecrübe, soda ve gazlı içecekler içmeyin. Şişliklerinizin nedeni bu da olabilir. Ben soda tüketimini kestikten sonra bütün şişkinliğim geçmişti.

YETERLİ SU ALIMI İÇİN ÖNERİLER

Su içmek için susamayı beklemeyin. Bu şekilde davrandığınızda su alımınızın yeterli olmadığından emin olabilirsiniz.

Her öğünde mutlaka bir bardak su için. Sabah kalktıktan sonra öğlen yemeğine kadar en az 2 bardak su için, aynı şekilde öğlen ve akşam üzeri arasında da iki bardak içmeye çalışın.

Yatmadan önce mutlaka bir bardak su içme alışkanlığı edinin. Asitli içecekler yerine su içmeyi deneyin.

Gazete okurken ya da televizyon seyrederken su için.

Suyun tadından (ya da tatsızlığından) hoşlanmıyorsanız içine bir iki damla limon ya da portakal suyu ekleyerek tatlandırmayı deneyin.

Ayrıca emzirme döneminde bol su içmelisiniz ki sütünüzün miktarı artsın.

su


BU GÖNDERİ İÇİN YORUMLAR KAPALIDIR

 1. zeynep

  22 Şubat

  ben suyun yanında süt artırımı için ayvayı öneriyorum çok faydalı oluyor yemesi de kolay

  • DoulAnnEsra

   22 Şubat

   Hım değişik bir öneri, hem de kış mevsimi içinde iken 🙂
   Teşekkürler paylaşım için Zeynep.