BURADASINIZ

Kök hücre nedir? Neden kök hücre saklamalıyız?...

Kök hücre nedir? Neden kök hücre saklamalıyız?

‘’BEBEĞİNİZ İÇİN SAĞLIKLI BİR GELECEK’’

Günümüzde binlerce anne, bebeklerinin kordon kanı ve kordon dokusu kök hücrelerini özel kordon kanı bankalarında saklatıyor.

Kök Hücre Nedir?

Kök hücreler yaşamın temel taşlarıdır ve bebeğinizin göbek kordonu bu değerli hücrelerin zengin bir kaynağıdır. Kök hücreler, vücudu onarma ve koruma gücü sayesinde, birçok farklı kan ve doku hücresine dönüşebilir. . İnsan vücudundan en kolay şekilde ve acısız elde edilen kök hücreler kordon kanı kök hücreleridir. Çocuğunuzun kök hücrelerini saklayarak, onun sağlığını koruma altına alabilmek için çok önemli bir adım atmış olursunuz.  Tıbbi gelişmeler ile birlikte kök hücreleri kullanarak uygulanan tedavi olanakları da artmaktadır.

Neden kök hücreleri saklamalıyız?

Doğan bir bebeğin kordon kanı kök hücrelerinin toplanıp kendi adına saklanması ‘özel kordon kanı bankacılığı’ olarak bilinmektedir. Dünya genelinde kişiye özel saklanan bir milyondan fazla kordon kanı örneği vardır.

  • Kordon kanı kök hücreleri bugün lösemi, annemi ve kemik iliği kanserleri de dahil olmak üzere 85’den fazla hastalığın tedavisinde kullanılmaktadır. Çığır açan araştırmalar, giderek genişleyen bir dizi hastalık için kök hücre kullanımının kapılarını açıyor (Alzheimer, AIDS, Serebal Palsi, Diyabet, Otizm, MS vb.)
  • Saklanılan kök hücreler kardeşler arasında %50, ebeveynler ile %25, bebeğin kendisi ile %100 uyumludur.
  • Tedaviye ihtiyaç duyulursa, özel olarak saklanmış kök hücrelere ek maliyet olmadan kısa sürede erişilebilir. Uyumlu bir örneğin bir devlet bankasından bulunması ise haftalar, hatta aylar sürebilir ve her bir örneğe erişim maliyeti ortalama 25.000 €’u aşabilir. Kök hücrelerinin, bu işi yapan bir bankada saklanması için aile baştan bir sefere mahsus olmak üzere belli bir ücret ödemektedir. Kök hücreler, seçilen kordon kanı bankasına gönderildikten sonra dondurulup bebeğin adına saklanmaktadır. Novas firmasının Türkiye’de temsil ettiği Future Health Biobank, kordon kanı kök hücre saklanmasında öncü kök hücre bankaları arasındadır. İsviçre ve İngiltere olmak üzere iki farklı lisanslı laboratuvara sahiptir. Son derece gelişmiş olan tesisleri ile Avrupa’daki en yenilikçi ve en güvenilir banka olduğu onaylanmıştır. Tüm dünyadan 65.000’den fazla aileden kök hücre örneği toplanmış ve saklanmıştır. Future Health Biobank bünyesinde saklanan kök hücreleri ile tedavi olan hastaların başarı öyküleri vardır. Future Health Biobank otoriteler tarafından temiz laboratuvarı onayı almış ve bundan dolayı dünyadaki tüm hastaneler tedavi için bu bankada saklanılan kök hücreleri kabul etmektedir. Future Health Biobank’ da saklanılan kök hücreler ömür boyu çocuğun adına muhafaza edilmektedir.

Artık kordon kanının yanı sıra, kordon dokusu kök hücreleri de saklanabilmektedir. Kordon kanı ve kordon dokusu, vücutta farklı dokulara dönüşebilen, farklı kök hücreler içerir. Kordon kanında bulunan kök hücreler lösemi, talasemi, kemik iliği kanseri gibi kan hastalıklarında kullanılabilirken; kordon dokusunda bulunan kök hücreler tip 1 diyabet, kalp ve damar hastalıkları, felç, Alzheimer, Parkinson, kemik ve kıkırdak hasarı gibi pek çok hastalığın tedavisinde kullanılabilir.Yine bilimsel çalışmalar göstermektedir ki, kan hastalığı sebebiyle kişiye kök hücre nakli yapılacağı zaman hem kordon kanındaki hem de kordon dokusundaki kök hücrenin birlikte verilmesi, yeni ve sağlıklı kan hücresi oluşturma sürecini hızlandırıp, naklin başarısını artırmaktadır.

 

Türkiye’den kordon kanı ve dokusu Novas yetkilileri tarafından bankanın İngiltere’deki laboratuvarına ulaştırılır.

 

 

 


İLGİLİ YAZILAR

BU GÖNDERİ İÇİN YORUMLAR KAPALIDIR

INSTAGRAM
DOULANNESRA