BURADASINIZ

Doğum için hastane çantası hazırlığı

Doğum için hastane çantası hazırlığı

Hastane için doğum çantası hazırlığı (hastane çantası) anne adaylarının en büyük telaşlarından birisidir. Anne adayı detay detay araştırır, kendine göre bir liste hazırlar. Benim önerim 36 haftadan itibaren çantanızın hazırlanmış olmasıdır. Doğumun ne zaman başlayacağını bilemezsiniz o sebeple son beklenen doğum tarihinden haftalar önce hazır olmasında fayda var.

Çantanın içeriği tamamen sizin tarzınıza göre değişkenlik gösterecektir. Internet üzerinde mini bir araştırma yapar ve çok detaylı listeler ile karşılaşabilirsiniz. Daha önce doğum yapmış arkadaşlarınızın da tecrübesi üzerine eklenince upuzun bir liste çıkar. Unutmayın bu sizin doğumunuz ve sizin ihtiyaçlarınızı ancak siz bilebilirsiniz.

Normal şartlarda hastanede en az bir, en fazla iki gece kalıyorsunuz. Lakin doğumun ne zaman başlayacağını ve sizin ne zaman hastaneye giriş yapacağınızı bilmiyoruz.

Benim hamileliğim sırasında mini bir defterim vardı, hoş öyle bir defter evlenirken de vardı. Aklıma ne gelse, ne alınması gerektiğini fark etsem not alırdım. Doktora gitmeden önce sormam gereken bir soru var ise hemen aklıma gelmişken defterime yazardım. Sizin de böyle bir defteriniz olsun, aklınıza geldikçe not edin. Unutmayın bir hamile kafası olayı var, not etmediğiniz birçok şeyi unutabiliyorsunuz.

Gelelim tekrar çantamızın içeriğine. Ana başlıklar kendiniz için belirlediğiniz ihtiyaçlar, eşinizin ihtiyaçları ve elbette ki bebeğinizin ihtiyaçları.

Öncelikli önerim, doğum yapacağınız hastaneyi daha önceden ziyaret edin. Doğum sırasında ve sonrasında size neler temin ediyor öğrenmekte fayda var. Örneğin eğer vajinal doğum yapmayı planlıyorsanız pilates topu doğum pozisyonları açısından sizi rahatlatacaktır. Bu sebeple hastane size temin edemiyor ise kendi topunuzu yanınıza almayı unutmamalısınız. Doğum sonrasında size ve bebeğinize neler temin ediyorlar? Göğüs pedi, tek kullanımlık çamaşır, bebek kıyafetleri, ped, bebek bezi, ıslak mendil vb. malzemeleri genelde hastane karşılar ama dediğim gibi sormakta fayda var.

Hastane çantanızı hazırlarken 2-3 gece tatile çıkıyormuş gibi düşünebilirsiniz. Normal rahat edeceğiniz kıyafetlerin yanı sıra, gecelik ve/veya pijama, iç çamaşırı (yedekli) hazırlamanızı öneririm. Rahat gecelik ya da pijamanın yanı sıra belki de kendinizi daha şık hissedeceğiniz bir gecelik ve/veya pijama takımı da alabilirsiniz yanınıza. Ama özellikle doğumdan sonra hemen en şık takımınızı giymeyin, çünkü belli bir süre rahim kanamanız devam edecektir ve özel takımınızın hemen kirlenmesini istemezsiniz. Kanama demişken pedleri genelde hastane size temin eder, ama kendi pedlerinizi de alabilirsiniz. Ama unutmayın ki yoğum bir kanamadan bahsediyorum, bu sebeple daha geniş ve kalın hastane pedleri daha kullanışlı oluyor. Ama o pedleri tutacak Bridget Jones tarzı geniş, kalın iç çamaşırına ihtiyacınız olduğunu da unutmayın.        

Emzirme sütyeni ya da emzirme atleti almayı unutmayın. Yedekli olmasında fayda var, çünkü emzirirken çok fazla terlediğinizi fark edeceksiniz. Meme ucu kreminizi de sakın yanınıza almayı da unutmayın. Ben genelde doğal içerikli bir krem öneriyorum.

Sabahlık kullanıyorsanız olabilir ama illa doğum için almanıza gerek yok. Mevsimlerden kış ise belki bir hırka, polar ya da şal alabilirsiniz. Mevsim yaz ise zaten her şeyi üstünüzden atmak isteyeceksiniz.

Çorap sakın unutmayın mevsim ne olur ise olsun doğum sıcağı sever, ben her gebeme doğum sırasında çorap giydiririm.

Bu arada gecelik mi pijama mı konusunda mini bir hatırlatma yapmak istiyorum. Ben çantamı hazırlarken bazı arkadaşlarım mutlaka pijama al dedi, kimisi de mutlaka gecelik al dedi. Benim de kafam karışmıştı ve her ikisinden de almıştım. Sonuç pijama ile daha çok rahat ettim sebebi ise ben normal hayatımda da pijama ile rahat ederim. Yaz mevsiminde de yazlık şort, askılı tişört tarzında pijama giyerim. Gecelik genelde hiç giymem. İşte yazımın ilk satırlarında da bahsettiğim konu da bu, çantanızı kendi ihtiyaçlarınıza göre hazırlanmak.

Kişisel bakım malzemeleriniz, varsa sürekli kullanmak zorunda olduğunuz ilaçlarınız, saç bakım malzemelerinizi de almayı unutmayınız. Dudak kremi konusunda ekstra hatırlatma yapmak isterim, dudaklarınız çok kuruyup, çatlıyor çünkü.

Her bir kategoriyi ayrı ayrı poşetlemek ya da kese/mini hurç içine koymak çok rahat oluyor. Genelde girdiğim doğumlarda anne adaylarının her takım için bir set hazırladığını görüyorum.  Gecelik, çamaşır, çorap şeklinde takım halinde mini keseler. Bu arada terlik almayı sakın unutmayın. Ben hem normal terlik hem de duş için kullanacağınız ayrı bir terlik öneriyorum.

Hastanelerde genelde katlarda su sebilleri vardır. Ya sebilden posta posta, bardak bardak su taşınır ya da hastane kafeteryasından şişe su alınabilir. Ama hamile iken sık kullandığınız su mataranız var ise mutlaka almayı unutmayın. Ayrıca atıştırmalık kuruyemiş, kuru meyve almayı da unutmayın. Kraker ya da gronola tarzında mini atıştırmalıkları da ayrı bir set halinde hazırlayabilirsiniz. Amaç enerji veren yiyeceklerin yanınızda olması. (Doğum sırasında yemek yemek, sıvı tüketmek sakıncalı değildir. )

Bebeğinizin ultrason fotoğrafını almanızı öneririm. Bazen sabırsız ve çaresiz olduğunuzu hissettiğinizde bebeğinizin fotoğrafına bakmak sizi sakinleştirebiliyor.  

Cep telefonu şarjı, fotoğraf makinesi ve şarjı ve müzik çalarınızı da almayı unutmayın.

Hastaneden çıkarken giyeceğiniz kıyafeti seçerken de rahat olmasına özen gösterin.

Eşiniz için de mutlaka yedek kıyafet, gece uyku kıyafeti, terlik, bakım malzemeleri, kullanıyor ise ilaçları, elektronik ihtiyaçları da aynı bir çanta olarak hazırlamasında fayda var. Sizin çantanız sadece size ve bebeğinize ait olsun, bebeğin eşyalarını da gene ayrı bir kese/hurç içinde muhafaza edebilirsiniz.

Ayrıca hastane odasında kendinizi bir nebze daha rahat, güvende hissetmek için evden getirebileceğiniz bazı eşya veya objeleri yanınıza alabilirsiniz.  

Özellikle yanınıza almanız gereken tahlil sonuçları, sigorta belgeleri ve sigorta kartınızı aman sakın unutmayın.

İmzalı doğum tercihi mektubunuz. (Doğum tercihi mektubu için bu yazılarımı da okumanızı öneririm)

Bebekler ne giyer? Aslında hastanede kaldığı süre boyunca bebeğinize kıyafetleri hastane veriyor ama siz kendi kıyafetlerini giydirmek isteyebilirsiniz. Bebek bezi, ıslak mendili gibi malzemeler genelde hastane tarafından size temin edilir ama siz sizinkileri de kullanabilirsiniz. Bebeğiniz hastane kıyafeti değil de kendi kıyafetlerini giyecek olur ise;

5-6 adet iç body ( mevsime göre kısa kollu/uzun kollu/kolsuz)

5-6 adet tulum

5-6 adet eldiven, şapka, çorap veya patik

1-2 adet battaniye ya da muslin örtü (mevsimine göre battaniye penye ya da yün)

Bebeğiniz için hazırlamış olduğunuz ağız bezleri

Hastane çıkış takımı (ben almamıştım, şart değil, tercihe bağlı)

Çıkışta mevsime göre üzerine ilave giydirmek istediğiniz hırka vb.

Hastaneden çıkarken bebeği taşımak için ana kucağı (araba koltuğu)

Hastane çantanızda olmaması gereken özellikle birkaç malzeme var.

Emzik, biberon, silikon meme ucu (eğer çok ciddi şekilde meme ucunuz içe dönük değil ise) yanınıza almanız asla ama asla gerek yoktur. Sebebi ise, bunların hepsi emzirme düşmanıdır. Bebekler doğduklarında emme konusunda henüz acemilerdir ve bebeğin etkili emme becerileri, memeye doğru konumlanma, meme ucunu doğru kavrama ve refleksi özelliklerinin (emme/yutma/nefes) koordinasyonunu kurması ile gelişecektir. Bu nedenle de bebekler, özellikle ilk haftalarda emme pratiği yapmak için sık emmeye ihtiyaç duyarlar. Ve tercihen anne memesini emmelidirler. Bebeklerin istedikleri sıklık ve sürede emmelerine izin vermek gerekir. Emzirmek, bir bebeğin fizyolojik, anatomik, ortopedik ve duygusal gelişimini destekler. Bu tür malzemelerin yapısı anne memesinin yapısından çok farklıdır. Bu nedenle de, özellikle yeni doğan bebeğin bu materyaller ile tanıştırılması meme emme davranışına zarar verebilir. Sonrasında meme reddi başlayabilir ve tekrar emzirmenin düzene oturması zaman alabilir. Bebeğinizi sık sık uzun süreli, bebeğiniz istediği sürece emzirin. Unutmayın ki sütü arttıran tek şey bebeğinizin sizi emmesi ve memenin boşalmasıdır. Bebeğinizin öncelikli olarak anne sütüne ihtiyacı vardır. Tıbbi olarak gerekmedikçe bebeğe mama verilmesi teklif edilmemelidir. Tıbbi olarak gerekçesi olur ise biberon yerine, kadeh, kaşık veya kaşık biberon kullanılmasını önermekteyim. İlk 40 gün bu malzemeleri kullanmamanız çok büyük önem teşkil etmektedir.

Gördüğünüz gibi en temel ihtiyaçlardan oluşan bir çanta hazırladık, sanki 2-3 geceliğine tatile otel odasına gider gibi. Daha önce de söylediğim gibi bunlar en temel ihtiyaçlardır, elbette ki sizin kendi tercihlerinize göre değişkenlik gösterebilir.

Çok önemli bir hatırlatma daha yapmak istiyorum. Eğer ikinci bebeğiniz ise, ilk çocuğunuz için abla/ağabey hediyesini de yanınıza almayı unutmayınız.

Sağlıklı doğumlar dilerim.

Bu yazım Mayıs 2017′ de Annelik Sanatı Dergisi’ nde yayınlanmıştır.


İLGİLİ YAZILAR

BU GÖNDERİ İÇİN YORUMLAR KAPALIDIR

INSTAGRAM
DOULANNESRA