Sen Bitti Demeden Bitmez

Eşiniz ilk 3 dakika ya da altında olacak şekilde prametür ejakülasyon (erken boşalma) yaşıyor ise, demek ki Türkiye’ deki 5 erkekten birisi. Erken boşalma erkeklerde hem ülkemizde hem de dünyada sıkça görülen bir rahatsızlık. Lakin tedavisi basit ve etkin.

Çok eski, ilkel çağlarda insanlar seks yaparken aynı zamanda vahşi bir hayvanın saldırısına uğramaktan korkarlarmış. Bu nedenle de kendilerini savunmasız hissettiklerinden dolayı bir an önce işlerini bitirmeyi amaçlarlarmış. Ama günümüze geldiğimizde çok yaygın olan bu sorunun sebebi bilinmiyor olsa da tedavisi mümkün.

Bu sorun erkeğin sorunu gibi görünse de aynı zamanda kadının sorunudur. Ailenin, ilişkinin sorunudur. Bizim ülkemizde bu tür konular maalesef bir tabu. Konuşmak ayıptır; rahatsızlıklarını söylemek, bunları anlatmak kesinlikle yanlıştır. Doktora gidip anlatmak bile çok zordur. Erkek ayrı konuşamaz, kadın ayrı konuşamaz. Ataerkil bir toplumdan geliyoruz, kadın için cinsellik daha da büyük bir tabu biliyorsunuz. Genç kızlığa geçişimizde ilk regl olduğumuzu bile saklarız herkesten. Kimse derdini, sıkıntısını anlatmıyor iken sağlıklı yaşam elbette sekteye uğrar. Çünkü bir bireyin psikolojik, fiziksel sağlığının yanı sıra cinsel sağlığı da çok önemli. Sağlıklı bireyler sağlıklı toplumları oluşturuyor. Dolayısı ile  bu tabular ile oluşan sistem de gün geçtikçe sağlıksız, mutsuz bireyler, aileler oluşturmaya devam ediyor.

İbrahim Etem ülkemizin ilk ilaç firmalarından birisi, eski ve köklü bir geçmişi var. 110 yıllık deneyimi ve İtalya’ nın en büyük, Avrupa’ nın en önemli ilaç şirketlerinden Menarini Group ile toplum sağlığına katkı sağlayan projeler hayata geçiriyorlar. Kasım ayından beri Cinsel Farkındalık Kampanyası Sen Bitti Demeden Bitmez ile toplumda erken boşalma sorunun etkin bir şekilde tedavi edilebileceğine dikkat çekiyorlar. Bu kampanya ile erkeklerin farkına varmasının sağlanmasının yanı sıra erken boşalma sorunundan erkekler kadar yoğun biçimine etkilenen kadınların da farkındalığının artırılması hedefleniyor.


Sen Bitti Demeden Bitmez Cinsel Farkındalık Projesinin
detaylarını İbrahim Etem – Menarini Grup Ürün Müdürü Ecz. Göksü Güngör, Opr. Dr. Aslı Öcal ve İbrahim Etem – Menarini Ürün Müdürü Güray Güneş’ in katılımı ile gerçekleştirilen bir toplantıda dinledim. Sizlere de detayları aktarmak istiyorum.

Opr. Dr. Aslı Öcal Türkiye‘deki 5 kadın ürologdan birisi. Bunların 4 tanesi aktif çalışıyor maalesef, ayrıca 2 tane de yetişen asistan varmış. İşte size gene cinsel konular üzerine kurulu bir tabu daha. Hayır anlamadığım sayıca oldukça fazla erkek jinekolog varken, neden 5 tane kadın ürolog? Aslı Hanım konuşmasında neden bu mesleği seçtiğini çok tatlı bir dille anlattı. “Önyargıları yemek için kendimi görev adamı ilan etim” diyor. Türk kadının elinden her şey geliyor; yeri geldi cephede bile Türk kadını vardı. Türk kadını polis oluyor, asker oluyor, neden ürolog olmasın felsefesi ile yola çıkmış. İyi de etmiş, ben şahsım adına kendisini tanıdığım için çok mutlu oldum. Bir kez daha kadın gücüne inandım. Şimdi gelelim toplantı notlarıma;

Op. Dr. Aslı Öcal: “Erken boşalma kadının yaşam kalitesini de yakından etkiliyor” dedi.

Dünyada ürolojik ve androlojik problemler yaşayan 11 milyon erkeğin yalnızca %10’unun hekime başvurduğunu, Türkiye’de ise her 5 erkekten 1’inin erken boşalma sorunu yaşadığını belirten Op. Dr. Aslı Öcal şunları söyledi:

Erken boşalma, hayatı tehdit eden bir durum olmamasına karşın özgüven kaybına, partner ve erkekte cinsel tatminde azalmaya ve hayat kalitesinde anlamlı bozulmaya yol açması nedeniyle önemli bir durumdur. Stres, moral bozukluğu sıkıntı ve/veya cinsel ilişkiden kaçınma gibi negatif kişisel sonuçları vardır. Bu sonuçlar kişinin günlük hayatını da etkileyerek aile içi huzursuzluğa, evliliklerin ya da birlikteliklerin sonlandırılmasına, toplumdan kendini soyutlamaya, yeni ilişkiye başlamada zorlanmaya sebep olabilir. Diğer yandan erken boşalma,  her ne kadar erkek cinsel fonksiyon bozukluğu olsa da, kadının yaşam kalitesini de çok yakından etkileyen hatta kadın cinsel disfonksiyonlarının ortaya çıkmasına neden olabilen bir durumdur. Buna rağmen partner üzerine etkisinin değerlendirilmesi genellikle atlanır. Oysa erken boşalmaya, bir “çift problemi” gibi yaklaşılmalıdır.”

Sağlıklı bir bireyin hem biyolojik hem fiziksel hem de psikolojik sağlığının iyi olmasının yanı sıra cinsel açıdan da sağlıklı olması önemli konusuna dikkat çekmiştik. Sağlık ayaklarından birisinin bozuk olması, kişinin sağlıksız, mutsuz olmasını sağlıyor. Toplumun en küçük bireyi de aile olduğuna göre, bu da aile sağlığını etkiliyor. Erken boşalma sebebi ile eşini aldatan kadın hikayelerinin bile olduğundan bahsetti Aslı Hanım. Düşünsenize ne kadar talihsiz bir durum.

Bu Cinsel Farkındalık Projesi farkındaysan fark yaratırsın mottosuyla yürütülüyor. Bana kalırsa en çok kadınların farkında olması ve eşlerini desteklemesi, onları bir doktora yönlendirmesi gerekiyor. Opr. Dr. Aslı Hanım özellikle hasta görüşmelerinin eşli yapılmasından yana olduğu konusunu da vurguladı.

Erkekler arasında en sık görülen sağlık problemi erken boşalma.

İbrahim Etem – Menarini Ürün Müdürü Güray Güneş konuşmasında ejakülasyonun (boşalmanın) tanımını şöyle yaptı:

“Sağlıklı bir erkek 2-7 dakika arasında ejakülasyon yaşar. Türkiye istatistiği 4,5 dakika, dünya istatistiği 5,5 dakika. Dolayısı ile cinsel birleşmeden itibaren ilk 1 dakika, ya da ilk 3 dakika veya altında olacak şekilde gerçekleşen ejakülasyon erken boşalmadır.“

Şimdi bu bilgilere dayanarak eşinizde farklı bir durum var ise, hemen onunla konuşup, hatta bu yazıyı okutup, bir doktora başvuruyorsunuz. Kampanyanın amacı da bu, unutma. Susmak yok, unutma sağlıklı yaşam için.

“Erken boşalma çözümsüz değil.”

Erken boşalmada etkin tedavi mümkün. Tedavi için mutlaka hekime veya eczanelere danışılması öneriliyor.

Öncelikle bu sorunun konuşulması önemli elbette. Kampanyanın amacı da bu bilinci sağlamak.

Bu sorun tek başına aşılmıyor, mutlaka doktora başvurmanız gerekiyor. Boşalma refleksini merkezi sinir sistemi yönetiyor, tedavi bu nedenle gerekli. Bu sorunu kendi başınıza çözemezsiniz.

Bu arada bu sorunun neden olabileceğine dair hiçbir bilimsel çalışma yok. Herhangi bir davranış, biyolojik, fizyolojik neden yok.

Bu sorunun kadınları etkilemesinin bir diğer yanı da, sağlıksız bir cinsel yaşamın kadında vajinismus  problemini bile doğurması maalesef.

Aslı Hanım konuşmasına şöyle devam etti:

“Bir kadının cinsel ihtiyaçlarını ve duygularını ifade etme becerisi bir çiftin rahatı ve uyumu açısından esastır. Cinsel işlev, hem erkek hem kadın için isteği, uyarılmayı, orgazmı ve tatmini bir araya getiren “verimli bir döngü” olarak düşünülebilir. Araştırmalar birçok kadının cinsel birleşme sırasında doruğa ulaşsalar dahi cinsel hayatlarının tatmin edici olduğunu düşünmediklerini göstermektedir. Sürekli tatminsizlik; istekte düşüşe, yetersiz uyarılmaya ve orgazm olmada başarısızlığa neden olarak cinsel işlevin verimli döngüsünü bir “kısır” döngüye çevirebilir. Dolayısıyla aslında çözülmesi çok kolay olan bir problem büyük bir sıkıntıya dönüşmüş oluyor. O yüzden, biz hekim olarak diyoruz ki bu probleminizi gelip bizimle paylaşın, çözümü çok kolay olan bu durum geri dönülmez sonuçların yaşanacağı büyük bir problem haline gelmesin.”

Bazı erkekler bu sorunu gizlemek isteyebilir, ama farkında olan kadın ki bence bu proje ile daha çok kadın ve erkek farkına vararak çözüm arayışına girecek. Evet, farkında olan kadınlar eşleri ile nazikçe konuşarak, birlikte bir doktora giderek sorunu çözme konusunda önemli bir adım atabilirler.

Kampanyada ana tema futbol. Çünkü en çok erkeklerin ilgisini çekmek gerekiyor ve ülkemizde futbol erkekler tarafından en çok konuşulan konuların başında geliyor. Aynı zamanda futbolun süre, zaman gibi önemli faktörleri var. Farkındalık sağlamak amacı ile bir reklam filmi çekilmiş ve Sergen Yalçın oynamış, tam da konu ile örtüşüyor.

İbrahim Etem – Menarini Grup Ürün Müdür Göksu Güngör: “Kampanya videosu ile 5 ayda 3 milyonun üzerinde kişiye ulaştık.”

 “Sen Bitti Demeden Bitmez” adlı “Cinsel Farkındalık Kampanyası kapsamında erken boşalma tedavisinden sonra yaşanan pozitif dönüşüm, futbol maçındaki uzatma dakikalarında atılan golün verdiği zevk ile eşleştirerek anlatılmış. Çünkü sağlıklı ve mutlu bir cinsel yaşam için farkındalık, zamanlama ve kontrol ne kadar önemliyse, futbolda da bu kavramlar özellikle uzatma dakikalarında büyük önem taşıyor. Uzatma dakikalarında atılan gol nasıl heyecan ve mutluluk veriyorsa, atanı nasıl efsane yapıyorsa; İbrahim Etem – Menarini’ de kontrolü eline alarak ‘boşalma süreni ve aldığın zevki uzat’ diyor. Bu kapsamda, Türk futbolunun efsane isimlerinden Sergen Yalçın ile çekilen bir reklam filmi var. “Senbittidemedenbitmez.com” web sitesi aracılığıyla, bu durumun bir tedavisi olduğunu duyurmayı ve tedaviye yönelik motivasyonu artırmayı hedeflemişler.

Kampanya kapsamında çekilen bu videoyu, Kasım 2016’dan bu yana 3 milyonun üzerinde kişi izlemiş. Kampanya kapsamında erken boşalma, tedavi yöntemleri, kadınlar ve çiftler açısından tedavinin önemi gibi konularda bilgiler de paylaşılıyor. Kampanya, en güvenli ilacın doktorun reçete ettiği ve yetkili bir eczaneden satın alınan ilaç olduğunu iletmesi ve internet üzerinden yetkisiz firmalardan alınan ilaç veya takviye kullanımlarının ileride büyük riskler oluşturabileceğini hatırlatması açısından da son derece önemli bilgiler vermekte.

Özetle, erken boşalmanın tedavisi mümkün. Tüm mesele farkına varmakta ve çözüm arayışına girmekte. Ve elbette gene dünyayı kadınlar kurtaracak diyorum, sen de eşinin bu durumunu fark etmesini sağla ve hekime yönlendir. Sağlıklı yaşam için sen de fark et, fark ettir.

Kampanya ile ilgili detaylı bilgiye www.senbittidemedenbitmez.com adresi üzerinden ulaşabilirsiniz. 

 


BU GÖNDERİ İÇİN YORUMLAR KAPALIDIR

INSTAGRAM
DOULANNESRA